Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Marian Kotleba: 3x sme v parlamente predložili komplexne spracovaný návrh na sfunkčnenie referenda! 3x náš návrh štandardné strany na čele so Smerom odignorovali

Marian Kotleba: 3x sme v parlamente predložili komplexne spracovaný návrh na sfunkčnenie referenda! 3x náš návrh štandardné strany na čele so Smerom odignorovali

V súčasnosti na to, aby referendum bolo platné, musí k urnám prísť viac ako 50% oprávnených voličov, tzn. viac ako 2 milióny ľudí. To je podmienka, ktorá doslova zabíja každú snahu o to, aby v nejakej otázke rozhodol národ.

My v Ľudovej strane Naše Slovensko si inštitút referenda, ako najvyššej formy priamej demokracie, hlboko ctíme. Preto sme do parlamentu 3x predložili návrh zákona, ktorý mal upraviť vykonávanie referenda tak, aby každé vyhlásené referendum malo omnoho vyššiu nádej na to, že bude platné.

Žiaľ, tak, ako je to v slovenskej politike zvykom, štandardné strany náš návrh opäť odignorovali. Dokonca aj tie strany, ktoré mali sfunkčnenie referenda vo svojom vlastnom programe.

Poďme na to pekne po poriadku:

20. 6. 2017
Prvýkrát sa o návrhu poslancov za ĽS Naše Slovensko na zlepšenie podmienok pre výkon referenda hlasovalo v roku 2017.

Návrh znižoval počet podpisov potrebných na vyhlásenie referenda zo súčasných 350 000 na 250 000. Zároveň upravoval podmienku platnosti referenda tak, že na platnosť referenda by nebola potrebná účasť 50% všetkých oprávnených voličov, ale len 50% z počtu voličov, ktorí prišli k posledným parlamentným voľbám. To by znamenalo, že pre platnosť referenda by nebola potrebná účasť 2 miliónov občanov, ale stačilo by, aby k urnám prišlo cca 1,35 milióna ľudí.

Hlasovanie o tomto návrhu bolo jednoznačné:
Všetci poslanci Smeru hlasovali buď proti, alebo sa zdržali. Fico bol vtedy premiér, takže nehlasoval. Poslanec Blaha hlasoval proti zlepšeniu podmienok na výkon referenda.
Celý klub SaS hlasoval rovnako, ako klub Smeru, buď boli proti, alebo sa zdržali.
Proti zlepšeniu referenda boli aj poslankyne Cigániková a Nicholsonová, ktoré majú bežne plné ústa občianskych práv a demokratických princípov.

22. 9. 2020
Druhýkrát sa o návrhu poslancov za ĽS Naše Slovensko na zlepšenie podmienok pre výkon referenda hlasovalo už v tomto volebnom období, a to v roku 2020.

Návrh prinášal rovnaké zlepšenie podmienok pre výkon referenda, ako návrh z roku 2017.

Hlasovanie o tomto návrhu bolo opäť jasné:
Všetci poslanci Smeru sa pri hlasovaní zdržali. Zdržal sa aj Fico, zdržal sa aj Blaha.
Rovnako sa pri hlasovaní zdržali všetci poslanci Hlasu. Zdržal sa aj samotný Pellegrini.
Celý klub SaS hlasoval proti návrhu na zlepšenie podmienok na výkon referenda.
Poslanci za hnutie Sme rodina sa, rovnako ako Smer a Hlas, všetci zdržali.

24. 6. 2021
Tretíkrát sa o návrhu poslancov za ĽS Naše Slovensko na zlepšenie podmienok pre výkon referenda hlasovalo taktiež už v tomto volebnom období, a to v roku 2021.

Tento návrh prinášal veľmi výrazné zlepšenie podmienok na výkon referenda, ako najvyššej formy priamej demokracie a ľudového hlasovania. Počet podpisov, potrebných na vypísanie referenda, sa znižoval zo súčasných 350 000 na symbolických 100 000. Podmienka platnosti referenda sa menila zo súčasnej nadpolovičnej väčšiny všetkých voličov na nadpolovičnú väčšinu účastníkov referenda. Tzn. Ak by na referendum prišlo napr. milión voličov, ako to bolo teraz, tak by referendum bolo platné, ak by za referendovú otázku hlasovala nadpolovičná väčšina zúčastnených. Čiže, sobotné referendum by podľa týchto podmienok, ktoré sme navrhovali v roku 2021 zaviesť do zákona, bolo platné.

Ako teda prebehlo hlasovanie o tomto návrhu poslancov ĽS Naše Slovensko na zlepšenie podmienok výkonu referenda?

Celý klub Smeru sa pri hlasovaní zdržal. Zdržal sa aj Fico, zdržal sa aj Blaha.
Celý klub Hlasu sa pri hlasovaní zdržal. Zdržal sa aj Pellegrini.
Celý klub Sme rodina sa pri hlasovaní zdržal. Zdržal sa aj Boris Kollár.
Celý klub SaS bol proti.
Proti zlepšeniu podmienok referenda hlasovala aj Cigániková.

Po takýchto opakovaných hlasovaniach proti zlepšeniu podmienok na výkon referenda zo strany Smeru a Hlasu, a dokonca aj Fica a Pellegriniho osobne, sa títo dnes nemôžu tváriť prekvapene, že referendum bolo neplatné. Je to totiž z veľkej časti aj ich osobná zásluha a zodpovednosť.

PS: Ja osobne som sa referenda zúčastnil a hlasoval som za.