Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

V Liptovskom Mikuláši sme si pripomenuli 200. výročie narodenia Janka Kráľa

V Liptovskom Mikuláši sme si pripomenuli 200. výročie narodenia Janka Kráľa

Ber fakľu, zažínaj oheň! To sú slová Janka Kráľa, najrevolučnejšieho štúrovca, ktorý sa narodil presne pred 200 rokmi. Práve narodenie tohto významného predstaviteľa štúrovskej generácie a zapáleného rodoľuba sme si pripomenuli pri jeho soche v Liptovskom Mikuláši.

Janko Kráľ zanechal po svojom živote množstvo tajomstiev, či už týkajúce sa jeho výzoru, či miesta posledného odpočinku. (Na Národnom cintoríne v Martine sa nachádza len symbolický hrob). Bol to práve Janko Kráľ, ktorý sa horlivo snažil zapáliť pomyselný oheň v srdciach slovenského ľudu, vyzýval ľudí k revolte voči neprávosti a sám celý život niesol pomyselnú fakľu a zapaľoval svetlá – ohne.

Jeho básne písané s obrovským zápalom, buričské výzvy, povaha nedovoľujúca ustúpiť zlu, prenasledovanie, väznenie ani následne až neľudské mučenie ho nikdy neprinútili ustúpiť zo svojej cesty v boji za slovenský národ, otčinu a pravdu.

Odhodlanie a zápal Janka Kráľa je pre nás inšpiráciou dodnes. Preto sme, zastúpení poslancom NR SR Andrejom Medveckým, s úctou, pokorou aj hrdosťou položili veniec k jeho soche nachádzajúcej sa na námestí v Liptovskom Mikuláši.

So cťou ponesieme pomyselnú fakľu ďalej a budeme zažínať svetlá a oheň v srdciach slovenského ľudu, rovnako ako svojho času štúrovská generácia.